Tipy na skupinové cvičenia na spoznávanie iných aj samých seba

Aké cvičenia môžete použiť na spoznávanie iných aj samého seba? Nižšie nájdete zopár príkladov ako sa zabaviť a zároveň sa niečo naučiť pri skupinových hrách. Predstavivosti sa medze nekladú. Zisťujete kde sú vaše hranice aj hranice toho druhého. Ak je Vám niečo nepríjemné, poviete to.

1. Iba kráčame a nepozeráme sa iným do očí.
Cítime dotyk nôh o zem. Robíme užší, či širší kruh

2. Všímame si detail na druhom.
Opäť sa nepozeráme do očí. Prijímaš človeka takého, aký je, s jeho krásami aj nedokonalosťami. Vďaka zmene a užšiemu či širšiemu kruhu môžeš vnímať detaily, ale aj celú postavu

3. Pozeranie z očí do očí.
Zastavíme sa pri človeku a chvíľu pozeráme z očí do očí. Nádych, výdych, vnímaš druhého, a potom sa pohneš ďalej.

4. Hladkáš druhého. S rešpektom.
Keď je tebe či druhému niečo nepríjemné, nech povie. Vyhýbame sa intímnym zónam.

5. Mačkanie a stieranie.
Mačkanie je tvrdé, stieranie je rýchle ometanie človeka rukami. Opäť ak je niečo nepríjemné, treba povedať.

6. Hra na slepých.
Vedený zavrie oči, dá ruky na bedrá partnera a nechá sa viesť.
Alternatíva: navigovanie slepého partnera len rukami alebo slovami

7. Hra v kruhu – kláda.
Človek stojí v kruhu, nohy spolu, je vystretý a spevnený presne ako kyvadlo spojené so zemou. Ľudia si ho pohadzujú medzi sebou. Postoj podporovateľov je pružný. Pri chytaní spraviť jeden krok vzad s prehodiť človeka na druhú stranu. Dať si pozor na váhu, ťažšieho človeka môžu zdvíhať a odrážať aj dvaja.

8. Pád dôvery.
Jeden alebo viacerí ľudia sa postavia za človeka, ktorý má padnúť. Padajúci človek sa odovzdá a spolieha sa, že ho druhý chytí. Neprepínať seba, brať ohľad na váhu a silu človeka, aby si nik neublížil.

9. Nadvihnutie človeka nad hlavu.
Zdvíhame viacerí dobrovoľníka nahor. každý ho drží na inej časti tela, niekto za nohy, ruky, hruď, či hlavu. Počas zdvíhania alebo až po zdvihnutí nahor môže dobrovoľník otvoriť oči.

10. Zrkadlenie
Na začiatku sa s partnerom pomaly začneš synchronizovane pohybovať. Jeden vedie, druhý opakuje. Po naladení beháte, blbnete, ale vždy počkáš, aby ťa partner dobehol. Každý tanec je iný. Neskôr si úlohy vymeníte.

11. Tancovanie podľa vzoru.
Dve minúty dobrovoľník tancuje podľa svojej chuti. Potom sa zastaví a ďalší traja tancujú presne tak, ako tancoval vzor. Každý z tanečníkov si obvykle zapamätá iný druh kombinácie pohybov.

12. Prijímanie dotyku
Partner ťa rukou zatlačí a druhý človek sa príjme dotyk a pohne sa tou časťou tela presne tam, kde rukou tlačil. Využívanie gravitácie a ohybnosti tela. Môžete navigovať druhého aj prstom.

13. Opak prijímania dotyku
Namiesto prijatia dotyku tlačíš silou oproti ruke alebo prstu, ktorý ťa tlačil.

14. Ľahnutie na seba.
Najprv si sadnete ku sebe do tureckého sedu. Chrbtom sa dotýkate o o chrbát partnera. Následne sa začnete prevažovať. Jeden z Vás sa začne pohybovať pod druhého, snaží sa ho nabrať na chrbát. Druhý sa nasúva na prvého až leží na chrbáte druhého a dotýka sa zeme len nohami.

15. Ľahnutie na seba v pravom uhle.
Ležíte na sebe v pravom uhle. Postupne si presúvate hmotnosť a pozície až si pozície úplne vymeníte. Ten, kto držal druhého na chrbte neskôr je hore a je držaný.

16. Ručná sprcha.
Dobrovoľník stojí uprostred kruhu. Ostatní stoja okolo neho. Dajú ruky na hlavu dobrovoľníka a rýchlo ho naraz “oprášia” rukami až po zem. Oprášenie robíme 3x za sebou. Ručná sprcha môže byť aj očistným rituálom na konci cvičenia.

17. Ďalší level: Kontaktná improvizácia.
Nutná je totálna spolupráca, pri ktorej sa otvárajú aj hranice intimity. Pri pohybe či tanci nikdy nestrácaš kontakt (dotyk) s človekom. Každý z dvojice je vedený či sa nechá viesť, vedenie má začiatok aj koniec. Koniec jedného vedenia prvého partnera znamená začiatok vedenia druhého partnera

Ďalšie odkazy

  • Späť na zoznam článkov