Pravý duchovný učiteľ - ako ho spoznať

Duchovný učiteľ – kto to vlastne je? Ako ho spoznať? A ako odlíšiť pravého duchovného učiteľa od falošného? Nájdete tu pár tipov z praxe ako nezablúdiť v spiritualite.

Aj vy ste si položili otázku: Kto je duchovný učiteľ?
prípadne: Ako duchovného učiteľa spoznať?
alebo dokonca: Prečo nepoznám osobne ešte ani jedného?
či otázku: On má byť akože duchovný učiteľ?

Učitelia sú všade okolo nás. Môžu byť praví, ktorí nás posunú ďalej. Môžu byť ale aj falošní, ktorí nás posunú ďalej tým, že ich odhalíme a začneme viac veriť sebe.

Praví učitelia

Falošní učitelia

Majú takzvané ego duchovného učiteľa. To sa prejavuje tak, že falošní učitelia napríklad:

Testovacia otázka: Ak si odmyslím to, že sú známi, vplyvní a majú žiakov, chcel by som byť ako oni? Cítil by som sa v ich koži príjemne a slobodne?

Pár slov na záver

Ako sa hovorí, keď je žiak pripravený, učiteľ sa vždy nájde. Môže nám prísť do cesty vďaka náhode, pričom skutočné náhody neexistujú. Mnohí duchovní učitelia nevyzerajú ako duchovní učitelia. Nie sú známi. Práve naopak, vyzerajú podobne ako váš sused, okoloidúci či spolucestujúci vo vlaku. A keďže v nás verili, rozhodli sa nám pomôcť. Napríklad môj duchovný učiteľ prišiel vtedy, keď mi bolo najhoršie a nemal som ani prácu, ani peniaze ho zaplatiť. Začal sa ma pýtať tie pravé otázky a vďaka jeho podpore som postupne zmenil a zlepšil svoj život. Veľmi mi ďakujem a sem tam skočíme spolu na pivko.

Hawk, dohovoril som 😉

Ďalšie odkazy

  • Späť na zoznam článkov