Manažérska rozprávka – Veslári EÚ

Japonsko a Európska Únia sa dohodli na usporiadaní prestížneho veslárskeho závodu. Oba tímy dlho a tvrdo trénovali, až nadišiel dlho očakávaný deň. Obe mužstvá si verili, ale Japonci vyhrali na celej čiare – o celý jeden kilometer. Tím EÚ bol zahanbený a zdrtený porážkou.

Preto v Bruseli najali konzultačnú firmu z Nemecka. Tá zistila nasledujúce: Zatiaľ čo Japonci mali 8 veslárov a jedného kormidelníka, tím Európskej Únie mal jedného veslára a 8 kormidelníkov.

Náš Európsky tím sa rozhodol bližšie preskúmať problém, preto vypísali projekt na dotáciu z eurofondov. Po pol roku intenzívneho skúmania problému firma závery spresnila: V našom tíme príliš veľa ľudí kormidluje, a príliš málo vesluje. Pretože na ďalší rok bol dohodnutý odvetný závod, štruktúra tímu Európskej Únie bola od základov zreorganizovaná:

Nový tím sa skladal zo 4 kormidelníckych manažérov, 3 oblastných kormidelníckych manažérov, a systému pre zvýšenie výkonnosti veslára a podporu jeho pracovného nasadenia. K tomu boli na brehu pripravený jeden technik kontrolujúci systémy na podporu veslára, dvaja technici na sledovanie polohy lode cez satelity, jeden koordinátor pracovnej skupiny na brehu, ako aj dvaja konzultanti na podporu komunikácie manažérov na lodi.

Počas tréningu zistili nedostatok v danom riešení, preto zamestnali ešte dvoch členov núdzovej technickej podpory. Tento neočakávaný technický problém si vyžiadal zvýšiť grant ešte o tretinu pôvodnej sumy.

V tom roku vyhrali Japonci o dva kilometre. Média otvorene kritizovali neúspech tímu EÚ a prinútili Brusel k reakcii. Naše vedenie prepustilo veslára pre nedostatočnú výkonnosť, a dočerpalo posledné financie z miliardového projektu ako odmeny manažérom za to, že objavili príčinu problému. Na ďalšiu otázku médií, prečo nie je v tíme viac veslárov, odpovedal hovorca tímu vyhýbavo a odkázal sa na desiatky smerníc našej Európskej Únie o ochrane veslárov a riadiacich pracovníkov.

Budúci rok sa veslárske preteky už pre istotu neorganizovali, a výsledná tristostranová správa o prevratných zisteniach veslárskeho tímu bola bezpečne uložená v rozľahlých archívoch v Bruseli. Ideálne tak, aby si ju už nikto nikdy viac nenašiel. A celý tento veľkolepý projekt pripomína už iba jedna zabudnutá tabuľa na ktorej stojí:

Autor: Robko

Ďalšie odkazy

  • Späť na zoznam článkov