Čo znamená hovoriť životu áno?
... Zrazu zistíš, že po cvičení acroyogy si si zabudol v parku karimatku. Park je už zamknutý, tak preliezaš plot. Ako ideš ku svojej karimatke, vidíš, ako tam dvaja chalani majú piknik pri pivách. Ako je v mojej povahe, zakecám sa s nimi. Zisťujem, že sú Švédi. A sú prekvapení, že “sú vymknutí v parku”. Ako “znalý lokálneho prostredia” preliezaš s nimi plot, aby sa dostali von. Okrem iného spomenieš: “Skúsili ste Tatra Tea? Má to 62% alkoholu.” Nie je lepšia veta na zaujatie jej pozornosti. Kecáte, a ty vyberáš miesto, kde si vypijete. Centrum mesta, Zlatý Bažant. Objednávaš šhoty Tantra Tea 62-ky. “Máte nejaké špeciálne pivo?” pýtaš sa čašníka. Vidíš v nápojovom lístku rezané pivo. Objednávaš sebe aj tým dvom Švédom, aj Simonovi, aj Antonovi.
Prídu pivá aj poldecáky. “Počuj, a ten tatra tea máme vypiť naraz?” Ja na to: “Jasné. Vtedy to má najlepší účinok.” 🙂
Poldecáky do seba obrátili rýchlo. A ja ako vždy, pozerám na nich. Na mnoho vecí je tu Mastercard. Ale výraz Švéda, ktorý po prvý krát vypije naraz poldecák tatra tea 62% – na nezaplatenie.
Potom kukajú na rezané pivo – hore tmavé, dole svetlé. “No to sme ešte nevideli…”
Kecáme o mnohých témach – zhodou náhod najviac sa pýtali na ČeskoSlovensko – ako je možné, že sme sa v mieri rozdelili… že je to naozaj neobvyklý príbeh.
Keď začne zaberať Tatra Tea s rezaným pivom, pomaličky príde záverečná. Barman prinesie účet. Švéd: “Koľko? 12,50? Za 3 tatra tea a 3 pivá? To nemyslíte vážne… u nás 0,4 litra plechovka piva stojí 7 eur… ”
Prirodzene, za svoje sprievodcovké služby sa necháš pozvať.
Na záver ti ešte poďakujú, že sme sa stretli, a skočili s tebou ako lokálnym von. Lebo inak by sa nikdy nedozvedeli, čo je tatra tea… iba by sa pozreli na nápojový lístok: “Alkohol 62%? To musí byť nejaký humus.”
Na záver ešte spoločná fotečka, a ak budú na Slovensku, rád sa s nimi stretnem. A ako inak, pozvali ma do Švédska… Možno kuknem, ako tam vychádzajú letenky…
… Skrátka čo mne typicky stane, keď si v parku zabudnem karimatku…