Citáty a autorské práva

Na portáli napredujem.sk nájdete aj množstvo citátov a myšlienok. Niektoré sú priamo z konkrétnych filmov aj s uvedením názvu filmu. Autori iných myšlienok či citátov sú neznámi. Ako z toho von? Píšeme o zopár dilemách a paradoxov o autorskom zákone.

Ako sa tieto citáty dostali na stránku napredujem.sk? Tieto citáty som niekde našiel, prečítal a zapísal do denníka, alebo sám vymyslel či pozmenil. A citát nie je nič viac ako zaujímavá myšlienka. Tu narážame na archaický autorský zákon.

Máme dilemu:
Môže mať myšlienka autora? Ak áno, kto bol originálny autor? Čo ak na myšlienku prišlo viacero rôznych ľudí nezávisle od seba, teda je moja myšlienka vôbec moja? Čo ak prvotná myšlienka vznikla už dávno a čerpá napríklad zo spirituality? A zrazu sa myšlienka dostala do filmu či piesne a už je chránená autorským zákonom len preto, že ju povedal známy spevák či herec.

a druhá dilema:
Čo ak chceš vylepšiť pôvodnú myšlienku? Aj dobrý príbeh sa skladá z mnohých myšlienok. Dobrý príbeh vie niečo ľudí naučiť. Preto je morálne správne, aby myšlienky, resp. citáty spadali pod autorský zákon?

ku tomu paradox:
Bežne vidíme filmy z holywoodu, ktoré sú ako cez kopirák. Recyklujú staré nápady, filmy, hudbu a vytvoria pritom niečo novo-staré opäť chránené autorským zákonom. Neexistuje originálny film s výlučne originálnymi myšlienkami. Ale tam je to v poriadku. Prečo?

V skutočnosti je autorský zákon len hŕba papierovačiek ktoré iba chránia zisky prvotných autorov, ich majiteľov a vydavatelstiev. Zároveň brzdia vývoj.

Ako z toho von:
Citáty a myšlienky na stránke napredujem.sk sú použité výlučne na nekomerčné účely a sú dostupné bezplatne každému.
Admin Napredujem.sk nekladie dôraz, aby bol pod myšlienkami a citátmi uvedený zdroj napredujem.sk.

Ak si myslíte, že poznáte autora alebo ste autorom niektorého z výrokov a viete to dokázať, napíšte prosím buď komentár s citátom a menom autora na danej podstránke alebo poslať email.
Ak máte novú myšlienku a radi by ste ju videli aj v citátoch na stránke napredujem.sk, môžete napísať komentár na podstránke alebo ak ich máte viac opäť poslať email.

Ak sa vyznáte v problematike citátov a autorského zákona, môžete sa zapojiť do diskusie nižšie alebo skotaktovať nás.
Oficiálny emailový kontakt je napredujem@gmail.com

Ďalšie odkazy

  • Späť na zoznam článkov